O projektu

V Kamenickém Šenově bude červen měsícem lustrů

Symbolický nultý ročník festivalu Lustrfest začíná v online prostoru už letos v červnu. Celý měsíc budou na speciální webové stránce, která vznikla ve spolupráci s kamenickošenovskou sklářskou školou představovány zajímavosti z historie a života Kamenického Šenova – města skla a lustrů. Můžete se těšit na jeho bohatou sklářskou historii, významné osobnosti, architektonické památky, sklářské řemeslo i přírodní atraktivity a skrytá zákoutí. Objevte příběh lustrů v Kamenickém Šenově!

Každý den se na webu rozzáří jeden „ověsek“ lustru v logu Lustrfestu, a s ním se otevře i nové video, série nových fotografií či unikátních historických záběrů. „Všechno bude doplněné zajímavými informacemi. Mohu prozradit, že pod několika „ověsky“ je schován i sklářský workshop na výrobu vlastního designového svítidla, takže na tento speciální web se vyplatí určitě se podívat“, říká Klára Machová, vedoucí Kulturního centra města Kamenický Šenov. Návštěvníci se mohou ale těšit i na venkovní akci přímo v Dvořáčkově parku v centru města. Tam se rozsvítí nádherné lustry z dílny studentů šenovské sklářské školy zavěšené mezi stromy, a to konkrétně 26. června. Návštěvníky budou lákat na jedinečnou večerní procházku či dokonce piknik v parku. Bude také možnost navštívit šenovské letní kino pod hvězdami, které bude zdarma promítat oceněný český film Šarlatán.

Festival byl plánován jako završení tradičního Mezinárodního sympozia rytého skla a v původně plánovaném rozsahu byl přesunut na začátek června příštího roku. Důvodem je problematická účast partnera akce, zástupců německého sklářského města Weisswasser a samotných účastníků sympozia, kteří přiletí z celého světa.

Partnery Lustrfestu jsou Město Kamenický Šenov, Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská a Preciosa Lighting.

Od 1. 6. 2021 více na www.lustrfest.cz.

 

Kontakt: Klára Machová, město Kamenický Šenov, machova@kamenicky-senov.cz

 

 

 

 

 

 

Poděkování patří:


partnerům akce:

Město Kamenický Šenov,
Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská,
Společnost Preciosa Lighting


poskytnutí vlastních videospotů:

Crystalvalley, Muzeum skla v Kamenickém Šenově (Haně Šrámkové), Nadace Proměny, Spolek sympozia rytého skla


všem účinkujícím:

houslový soubor Fidula, Petr Chvátal, Vlaďka Jelínková, Lucie Karlová, Pavel Kopřiva, Tereza Šváchová, Michal Třešňák, Radim Vácha


tvůrcům:
Koordinátor projektu: Klára Machová
Tvorba videospotů: Jakub Jelínek, Janek Jiříček, Radek Timoftej
Fotografie: DMO Lužické a Žitavské hory, Jan Katzer, Radek Timoftej
Grafický design: Jana Hradcová
Tvorba webových stránek: Radek Medal
Překlady: Jana Hrůzková, Ivana Petrusová